Renk Çarkı

RENK ÇARKI

Renk çarkı nedir?

Renkleri analiz etmemize yardımcı olan on iki eşit bölüme ayrılmış ve her bölümün pigmet değerine göre farklı rengi temsil ettiği daire şekline renk çarkı diyoruz.

Renkler ana renkler, ara renkler ve kontrast renkler olmak üzere 3’e ayrılırlar.

1-Ana renkler:
Renk çarkında yer alan, birbiri ile karışım yoluyla elde edilemeyen, kırmızı, sarı ve mavi renklerden oluşur. Dekorasyonda genellikle çift renk birlikte veya tek renk ve diğer renklerin açık tonlarıyla birlikte kullanılabilirler.

2- Ara renkler: Renk çarkında ana renklerin birbiriyle karışımı sonucu elde edilen renklerdir. Kırmızı ve mavi karışımından mor, sarı ile mavi karışımından yeşil, kırmızı ile sarı karışımından turuncu elde edilir. Diğer renklerde olduğu gibi birbirlerinin tonlarıyla kullanılarak dekorasyonda çeşitlilik elde edilebilir.

3- Kontrast renkler: Renk çarkında birbirine karşılık gelen renklere kontrast –tamamlayıcı renkler denir. Kontrast renkler yan yana geldikleri zaman birbirlerinin kuvvetlerini artırdıklarından canlı ve parlak görünerek en yüksek zıtlık etkisini yaparlar. Kırmızı -yeşil, sarı-mor, mavi-turuncu kontrast renklerin aynı zamanda aralarında bütünleyici, tamamlayıcı özellikleri vardır. Bu yüzden birbirlerinin tamamlayıcısı sayılırlar.

* Boyaya başlamadan önce renk seçimi nasıl yapılmalıdır?

Çevremizdeki her şeyin gri tonlarında olduğunu düşünsenize, her şey ne kadar sıkıcı olurdu. Doğanın kendine özgü rengine dokunamasak da, rengi kişiliğimizi yansıtmak için kullanabiliriz. Bahçemize ektiğimiz çiçeklerin rengi, giydiğimiz kıyafetlerin rengi, evimizin duvarlarındaki renkler kişiliğimizi yansıtır.
Evinizi renklendirmeye başladığınızda ilk önce çevrenizdeki tüm renklerin farkına varın. Eğer renksiz bir ortamda yaşadığınızı düşünüyorsanız, sadece büyük detaylara takılmayın. Aksesuarlar, sehpalar, sandalyeler gibi küçük detayları da görün ve böylece bir gökkuşağının çıktığını fark edeceksiniz.