Renk ve Işık

RENK VE IŞIK

Renk seçiminizi etkileyen faktörler

Işık;
Doğal olsun yapay olsun ışığın kaynağı ve miktarı seçtiğiniz rengi ve dolayısıyla rengin siz ve eviniz hakkında yansıttıklarını etkileyecektir. Camlarınızın büyüklüğü, evinizin güney veya kuzey cepheye bakması, beyaz veya sarı ışık veren aydınlatmalar kullanmanız rengi farklı algılamanıza neden olur. Eviniz kuzey cepheye bakıyorsa duvarlarınızı sıcak tonlarda boyayabilirisiniz, eğer güney cepheye bakıyorsa soğuk tonlardaki renkleri tercih edebilirsiniz.

Yüzeyler, Desenler ve Dokular
Evimizdeki tüm eşyaların karakterleri olduğunu unutmayalım. Dokular ve desenler rengin yansımasını etkiler. Duvarlarınızda kullanacağınız yüksek parlaklığı olan bir boya yansıttığı ışık nedeniyle etrafındaki renkleri daha zayıf ve açık gösterecektir. Ayrıca duvar ve zemin gibi bitişik yüzeyler yansımalarıyla renklerinin tonunu ve ayrıntısını etkiler. Halınızın, koltuğunuzun, yatak örtünüzün desenine uygun seçilen bir duvar rengi güçlü vurguyu ortaya çıkaracaktır.

Renk ve Mod
Genellikle renklere aynı tepkileri versek de deneyimlerimiz, kültürümüz, hatıralarımız, bazı renkleri çok sevmemize bazılarından daha az hoşlanmamıza neden olabilir. Belirli renklerin belirli modları vardır. Sadelik ve doğallıktan yanaysanız toprak tonları sizin için yaratıldı. Hem güçlüyüm hem güzelim diyorsanız sarılardan vazgeçemeyebilirsiniz. Huzurlu ve sakin olmak istiyorum diyorsanız pembe tonlarını denemenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca yaratıcılığın ve cesaretin simgesi yeşil tonlarını enerji dolu ve capcanlıların gözdesi olarak öneriyoruz.