Renklerin Anlamları

RENGİN ANLAMLARI

Kırmızı: Canlılığı ve dinamizmi temsil eder. Mutluluğu, azmi ve kararı gösterir. İştah açar.

Yeşil: Evrensel sevgi, huzur, yenilenme, güven verme, çevresel farkındalık, denge ve barış gibi duygular yaratır.

Mavi: Temel olarak teskin edici, konsantrasyon artırıcı, zihinsel dinlenmeye yardımcı, huzur verici olarak etki bırakırken, soğuk ve duygusuz etki de bırakabilmektedir.

Sarı: Heyecan, kendine güven, dışa dönüklük, dostluk ve yaratıcılık hissi yaratır. Göz en fazla sarı renge duyarlı olduğu için, çabuk algılanabilmektedir. Bu ise sarıyı favori renkler arasına sokmaktadır.

Beyaz: Genellikle saflığın ve temizliğin sembolüdür. Doğruluk ve güven veren bir anlam taşır. Ancak gözü çabuk rahatsız eder.

Siyah: Ciddiyet ve ağırbaşlılığı çağrıştırır. Çoğu zaman keder, ölüm ve karanlığın ifadesidir.

Mor: İnsanda karamsarlık, pişmanlık, korkaklık, yaratabileceği gibi tam tersi duygular da yaratabilmektedir. Gücün ve ruhsallığın gücü olarak algılanabilmektedir.

Turuncu: Güneşin parlaklık ve sıcaklık hissini verir. Güçlü bir aktiflik etkisi vardır. Dışa dönük ve yaşam gücünü artıran bir anlam yaratır.

Kahverengi: Ciddiyet, sıcaklık, sağlamlık gibi hisler yaratır. Daha çok yetişkinlere hitap eder. Zaman zaman melankolik duygular da yaratabilir.

Sizler için hazırladığımız vazgeçilmeyen renk kombinasyonları:


Mavi & Beyaz
Mavi ve beyaz tonları uzun yıllardır sevilen, dekorasyonun vazgeçilmez klasikleridir. Genellikle beyaz ön planda olup, mavi canlı bir görüntü yaratan ikinci renktir. Duvarlarınızda kullanacağınız mavi tonu soğuk bir renk olmasına rağmen, yoğunluğu ve özgür kullanımı mekanınıza sıcak bir atmosfer katacaktır.
Pastel Tonlar
Pastel bir renk paleti koyu renklere iyi bir alternatif olup, temizlik ve tazelik hissi uyandırır. Yumuşak tonlar olduğu kadar aynı zamanda güçlüdür. Pastel tonlar genellikle genç kız ve çocuk odaları ile özdeşleştirilseler de, yetişkin odalarında da kendilerine yer bulmaktadırlar.
Krem & Pembe
Eğer yumuşak ve tatlı bir görüntü arıyorsanız, pembe ve beyaz kombinasyonu en iyi seçim olacaktır. Romantik tarzı yazlık bir mekanın özelliği gibi görünse de, klasik tarza dönüşebilecek kadar değişkendir. Krem ve pembe arasında bir denge kurmak istiyorsanız, bir rengin daha baskın olmasına izin verin.
Tek renkli büyü: Toprak tonları
Eğer huzur ve sakinlik arıyorsanız, toprak tonları sizin için idealdir. Toprak tonlarında bir oda dekore ettiğiniz zaman, rengin ötesini düşünmeniz gerekir. Bakır ve bronz tonlarda tamamlayıcı aksesuarlar kullanarak şık bir görüntü yakalayabilirsiniz.


Odalarınız için farklı renk planları hazırlayarak renkli bir hayata nasıl geçebilirsiniz?

Güne merhaba dediğiniz evinizin ilk mekanı yatak odanızı huzur veren aynı zamanda dinlendirici etkisi olan açık pembe, yeşil ve mavinin açık tonlarında boyayabilirsiniz. Pembe, yeşil ve mavi tonlarında bir odada güne gözlerinizi açarak başlamak renkli bir hayata geçişin ilk adımı olabilir. Yatak odanızdan çıktıktan sonra uğrayacağınız evinizin ikinci mekanı banyo olacaktır. Mavi bir banyo düşünün. Mavi geniş ufukların, gökyüzünün ve denizin simgesidir. Sınırsızlığı, huzuru ve sakinliği temsil eder. O halde gün içinde sınırsız enerjinizle sınırlarınızı aşarak neler yapabileceğinizi mavi bir banyoda tasarlayabilirsiniz. Banyodan çıktınız, şimdi çocuğunuz varsa onun odasına gidebilirsiniz. Bu arada çocuk odasının renklerinin canlı ve sıcak olması gerektiğini unutmayalım. Renkler ne kadar neşeli olursa çocuğunuz üzerindeki etkileri o kadar iyi olacaktır. Açık yeşil tonlarında bir oda çocuğunuzun gelişimi üzerinde pozitif etkileri olacaktır. Koyu renkler üzüntü, parlak renkler huzursuzluk hissi verir. Bu nedenle pastel tonları tercih etmek daha doğru olacaktır. Artık karnınız acıkmıştır mutfağa doğru ilerliyorsunuz. Eğer iştahsız biriyseniz mutfağınızda kırmızı tonları kullanabilirsiniz çünkü kırmızı iştah acıcı bir renktir. Mutfakta yaratıcı lezzetler yaratmak istiyorsanız yeşil tonlarını kullanabilirsiniz, yeşil yaratıcılığı körükleyen bir renktir. Çalışan bir insansanız günün çoğunu evinizden uzakta geçireceksiniz, şayet ev hanımıysanız evinizde daha çok vakit geçirirsiniz. Vaktinin çoğunu evde geçirenler için oturma odaları veya salonları yaşam stilini simgeleyen bir nitelikte olabilir. Sıcak ve davetkar bir atmosfer yaratmak istiyorsanız toprak tonları veya pastel tonları tercih edebilirsiniz. Veya duvarlarınızı farklı renklerde boyayarak, desenler kullanarak hareketli bir ortam yaratabilirsiniz. Çalışan bir insansınız, yorucu stresli bir günün ardından eve geldiğinizde sinirlerinizi yatıştırmak istiyorsunuz. O zaman salonunuzu pembe tonlarında boyamaya ne dersiniz, çünkü en sinirli halinizde bile pembe renkler sizi yatıştırmaya yardımcı olacaktır. Evinizi renklendirerek renkli bir hayat için ilk adımı attınız. Güne sizi canlandıran ve enerjinizi aldığınız renkler içinde başladınız, günün devamında bu enerjinin etkilerini fark edeceksiniz. Renkli günler geçirmeniz dileğiyle…